browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Prosto z biblii

uliczny teatr
Posted by on 6 maja 2013

Wina izraelskie stanowią swego rodzaju pomost pomiędzy Europą a Nowym Światem. Wyrosłe z tradycji europejskiej, czy może raczej śródziemnomorskiej, sięgającej czasów biblijnych, czerpiące pełnymi garściami z francuskich wzorów, zarówno jeśli chodzi o winne szczepy, jak i metody winifikacji – w końcu nowożytnego winiarstwa uczył tu baron Edmund Rothschild. Jednocześnie ciepły śródziemnomorski klimat daje winom pełną soczystość owocu, spory alkohol i ekstrakt, choć równowaga w winach jest tu zazwyczaj znacznie lepsza niż w Nowym Świecie.
Dziś próbujemy wina Judean Hills z rocznika 2008. Producent – Tzora Vineyards wytwarza ledwie 80 tysięcy butelek, pochodzących, z leżących na skraju pustyni Negev, Wzgórz Judzkich. Choć nie jest to produkcja garażowa, to jednak w porównaniu z gigantami jak Carmel czy Barkan, można mówić o niszy.
Judean Hills 2008 to kupaż cabernet sauvignon (92%) i syrah (8%). Wino średnio zbudowane, z miękkimi taninami, skupione, choć soczyste. W nosie dominują aromaty malin, jeżyn i dojrzałych śliwek. Mocny alkohol (14,5%), dość dobrze przysłonięty owocem. Dobra, żywa kwasowość. Pije się łatwo i przyjemnie, ale bez uczucia banalności, tak typowej dla Nowego Świata. Przeciwnie, docenić trzeba dobre wyważenie, elegancję i długość. Więc choć niezbyt wiele tu emocji, trudno narzekać. Dobrze się przy tym słucha znanej piosenki Leonarda Cohena w perfekcyjnym wykonaniu Rufusa Wainwrighta.

http://youtu.be/nHHxsxVQ4gA

2 Responses to Prosto z biblii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *