browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Wina konesera czyli degustator, filozof, poeta

uliczny teatr
Posted by on 8 września 2012

Niniejszym Jongleur otwiera nowy cykl pod nazwą Koneserzy. W ramach cyklu Jongleur zamierza opisywać najnowsze dokonania polskich sprzedawców oraz miłośników wina. Na pierwszy ogień naprawdę czaderski portal Wina Konesera. Jest to sklep internetowy reprezentujący jednego z importerów, ale nie tylko. Na rozgrzewkę Jongleur proponuje zagadkę. Jakie wino zostało na portalu Wina Konesera opisane w sposób następujący:
Carte Blanche – wino musujące
Kolor: czysty biało-zielony z odrobiną żółtego
Nos: bardzo żywiołowy, pikantny, z wyraźnym aromatem słodkich jabłek
Smak: lekki, świeży i słodki, z nutą jabłka, lekko kwaśny, pikantny i aromatyczny
Koniec: słodki, świeży, z odrobiną jabłka i goryczki
Kraj: Francja
Region: Loire
Charakter: półwytrawne
Zawartość alkoholu: 4,30%
Rozwiązanie czytelnicy znajdą na końcu niniejszego wpisu, a tymczasem Jongleur poleca zwrócić dokładniejszą uwagę na kilka finezyjnych, nie spotykanych u innych autorów fraz opisujących kolejne wina, zmieniających przy tym zasadniczo prawa fizyki. Na przykład taki opis rocznikowego (2004) szampana Duval-Leroy:
„Trwale wydzielający się strumień pary i jasne pęcherzyki powietrza sprawiają, że kieliszek z winem jest stale w centrum uwagi.” Co w szampanie robi strumień pary i pęcherzyki powietrza? Jongleur nie wie, ale pociesza się, że nie wie tego także wytwarzający to wino winemaker.
Czasami twórcę tych opisów ponosi wena i każe mu wyjść poza zwykły opis wina, pokazując je w szerszym, jak mu sie wydaje, kontekście. Niestety kończy się to słabo:
„.Rodzina Duval-Leroy udoskonalała jakość nierocznikowego szampana brut, starając się zachować równowagę pomiędzy pasją a wrażliwością estetyczną.” Co ma pasja do wrażliwości estetycznej, dlaczego trzeba to sobie przeciwstawiać i równoważyć Jongleur, nie wie, jednak w skrytości ducha podziwia takie konstrukcje, z których nie wynika literalnie nic, poza dobrym samopoczuciem piszącego. Niestety bywa jeszcze gorzej, kiedy nasz koneser próbuje sięgnąć absolutu, wzorując się chyba na Księdze Rodzaju, choć rezultat bywa komiczny: „Było pięciu synów Chile, którzy dzielili wielką pasję tworzenia oryginalnych win chilijskich. Dzięki błogosławieństwu bogatej andyjskiej gleby, pacyficznej bryzie i wyjątkowemu terroir, powstały winnice i odmiany szczepów, jakich nie udało się stworzyć nikomu innemu przed nimi.” O co tu kurwa chodzi ? jakie odmiany szczepów? pyta z rozpaczą Jongleur, po półgodzinnej próbie egzegezy powyższych wynurzeń i zamiast odpowiedzi trafia na kolejną zagadkę kryjącą się w tekście: „W zamyśle tego wina dostrzegamy elegancję i umiar. Pochodne dębowej beczki tworzą tutaj pierwszy plan dla krągłości tanin i ukrytych smaków budujących niesamowity finisz.” Niestety w zamyśle autora Jongleur nie dostrzega elegancji i umiaru choć finisz, jako kumulacja absurdu, rzeczywiście jest niesamowity. No i obiecane rozwiązanie zagadki: Opisywane powyżej wino to niemiecki cydr z wytwórni Madrenas. Jongleur długo nie mógł w to uwierzyć, państwo pewnie też nie a jednak. Proszę przyjrzeć się etykiecie butelki towarzyszącej opisowi.
Do cyklu Koneserzy automatycznie włączone zostaną teksty poświęcone portalowi Wineguru i Moje Wino. Wszyscy koneserzy walczyć będą o tytuł kretyna roku. Rozstrzygnięcie w styczniu w dwóch kategoriach: Kretyni winni i niewinni. W tej drugiej kolejna nominacja to Janusz Korwin-Mikke. Rozwinięcie w następnym wpisie.
W nagrodę za cierpliwość Jongleur proponuje stary rockowy standard zespołu Deep Purple, jeszcze raz przypominając zmarłego niedawno twórcę Jona Lorda

http://youtu.be/3ZNGhcAeXkc

6 Responses to Wina konesera czyli degustator, filozof, poeta

  1. deo

    Znakomite! 🙂 Przy okazji poszukiwań strony „Wina Kretyna” trafiłem na znakomitą winenot.pl, prawdopodobnie jakoś z tamtymi kretynami związaną. Oni organizują szkolenia winne, więc jakbyś chciał się trochę podciągnąć i np. dowiedzieć się, co to są „odmiany szczepów, jakich nie udało się stworzyć nikomu innemu przed nimi”to się możesz na takie szkolenie zapisać. Ja też bym się zapisał, ale chyba na kurs korespondencyjny, bo do Warszawy daleko 🙂

  2. Jongleur

    Kapitalna strona, już ją wciągam do nominacji. Powaliło mnie zwłaszcza Cios de Vougeot i to dosłownie 🙂

  3. deo

    A tego nie zauważyłem, Cios de Vougeot, doskonałe!

  4. Kuba Janicki

    Fajowe, jest też praktyczny dział Savoir-Vivre
    „Oceny barwy i aromatu wina powinniśmy dokonywać w jak najbardziej dyskretny sposób. Przy stole wystarczy wykonać lekki obrót kieliszkiem, aby docenić aromat i bukiet, oraz wziąć wielki łyk pozwalający wydać sąd o jakości wina.”
    Wielki, dyskretny łyk! 🙂

  5. Kuba Jurkiewicz

    O! Widzę, że Deo będzie miał konkurenta. Nie wiem, czy się cieszę, czy lepiej zacząć się bać 😉

  6. Jongleur

    Dopóki nie napiszesz o strumieniu pary i jasnych pęcherzykach powietrza w szampanie, spij spokojnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *