Jongleur doznaje szoku trafiając przypadkowo na stronę Wineguru. Znajduje się tam słowniczek pojęć winiarskich i to właśnie staje się przyczyną konfuzji Jongleura. Poczytajcie więc i wy, a może się czegoś nauczycie, ot kilka przykładów:
„Traminer – Odmiana białych winogron uprawianych w Alzacji (Francja), uzyskuje się z nich dobre wina Traminer lub – jeżeli wino jest szczególnie udane – tzw. Gewürztraminer, o pięknym bukiecie, jakby kwiatowym.” Ciekawa emancypacja szczepu, ale ciekawe są także informacje na temat dojrzewania win, zwłaszcza heuriger:
„Leżakowanie wina jest więc konieczne do uzyskania właściwej jego jakości, natomiast okres leżakowania jest bardzo zróżnicowany, dla lekkich win białych, jak wiedeński Heuriger lub czerwonych, jak francuski Beaujolais wynosi on 12 – 18 miesięcy…”
Także całkowicie po swojemu Wineguru rozumie pojęcie hybrydy:
„Hybrydy – Skrzyżowanie dwóch różnych odmian winorośli, zwykle jednej europejskiej a drugiej amerykańskiej, mające na celu utworzenie winorośli odpornej na choroby (odmiany amerykańskie), a jednocześnie dającej winogrona charakterystyczne dla winorośli europejskiej. Winorośl właściwa Vitis vinifera jest szczepiona z powodzeniem na gatunkach amerykańskich, których korzenie są odporne na filokserę. Szczepienia te zapobiegają wystąpieniu tego groźnego szkodnika w rejonach uprawy Vitis vinifera…”
Takich przykładów jest multum, właściwie wyłącznie takie. Cóż, w tym przypadku wino chyba nie łagodzi obyczajów, bo Jongleurowi ciśnie się na usta okrzyk: autor, autor i to bynajmniej nie w celu złożenia gratulacji. Zresztą czego oczekiwać skoro wśród takich win jak Latour czy Aloxe Corton, Wineguru, z pełną powagą, opisuje także zlewki wytwarzane w zamierzchłych czasach przez Piwnice Win Importowanych, pod nazwą Calabrese. I wszystko jasne.
Rzecz, którą natomiast Jongleur, jako artysta, docenia to muśnięcie prawdziwej poezji charakterystyczne dla twórczości Wineguru:
„Tak jak młoda dziewczyna, której świeżość jest największym urokiem, wino to, dojrzewające szybko, najlepiej smakuje, gdy jest świeże i młode” – to o beaujolais
Mocno zapadła także Jongleurowi w serce wskazówka jak rozpoznać rieslinga:
„Po wypiciu wina głowa jest świeża, a usta pełne przedziwnego bukietu.”
I właśnie dla tego ostatniego błysku poezji Jongleur wyrzuca niniejszy wpis z zakładki Kretyni i przenosi go do kącika Twórczość.
Błysk poezji
Posted under Twórczość and tagged with calabrese, gewurztraminer, hybrydy, kretyni, Latour, poezja, riesling, wineguru
2 komentarze
2 komentarze
„Usta pełne przedziwnego bukietu” to jest prawdziwa perełka – nie tylko nieomylny znak, że właśnie obcowaliśmy z Rieslingiem…
Jongleur ma nadzieję, że to nie jest ostatnie słowo Wineguru. Chciałby się teraz dowiedzieć, jak rozpoznać merlota