browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Wielki Językoznawca

uliczny teatr
Posted by on 4 kwietnia 2011

Jongleur, bez specjalnego zdziwienia, odnotowuje, częste w ostatnich dniach, wypowiedzi prezesa K. dotyczące problematyki narodowościowej. Według Jongleura było to nieuniknione, gdyż prezes K. jak każdy klasyk musiał, po prostu musiał, zająć się tak istotną w życiu każdego narodu kwestią. Należy przy tym podkreślić, że, jako pierwszy od dawna polityk, prezes K. potraktował rzecz pryncypialnie: „…śląskość jest po prostu pewnym sposobem odcięcia się od polskości i przypuszczalnie przyjęciem po prostu zakamuflowanej opcji niemieckiej”.
Jongleur nieśmiało przypomina, że był, w nie tak bardzo odległej przeszłości, polityk, który również kwestie narodowościowe stawiał bezkompromisowo i pryncypialnie. Idąc w ślady Wielkiego Prekursora, prezes K. dał się również poznać jako językoznawca. Wystąpił przy tym z odkrywczą tezą, że język kaszubski jest bardziej od śląskiego „wyrobiony”. Cokolwiek miało by to znaczyć brzmi pięknie.
W uznaniu twórczego wkładu prezesa K. w językoznawstwo Jongleur przesyła mu opowiedziany po śląsku wierszyk o Pawle i Gawle co w jednym stali domu oraz butelkę wina owocowego Krzyżak, która jak przypuszcza, mieści się w pasjonującej ostatnio prezesa K. problematyce.

Sam Jongleur dziś wina pić nie będzie. Zbyt marna to okazja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *