browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Mogę się oprzeć wszystkiemu prócz pokusy

uliczny teatr
Posted by on 17 lipca 2012

Ten cytat z Oscara Wilde’a podoba się Jongleurowi podobnie jak wino, które wzięło go sobie jako motto. Jongleur kocha bowiem rodańskie szczepy, a roussanne w szczególności. No i ta nazwa Chante Cigale czyli śpiew cykady lub śpiewająca cykada. Taka winnica musi robić dobre wino. Flaszka Jongleura pochodzi z wyprawy do Châteauneuf-du-Pape. W Domaine Chante Cigale degustowaliśmy różne wina w tym także najprostsze Apostrophe. Białe Vin de Pays Mediterranée, będące kupażem roussanne (70%) i clairette (30%). Wydawało się początkowo, że pochodzące z 2008 roku wino będzie już przejrzałe, Ale nie. Nie na darmo roussanne jest podstawą białych win z Hermitage. Potencjał dojrzewania ma więc w pakiecie. Clairette z kolei, niezbyt aromatyczne, starzeje się szybko i łatwo maderyzuje, dając za to sporo alkoholu. Apostrophe uderza typowymi dla dojrzałego roussanne ciężkimi raczej aromatami moreli, miodu i głogu. W ustach mocne, pełne o gęstej fakturze, niezbyt wydatnej kwasowości z wyraźnie pikantną końcówką. Dobre wino, z pewnością nie wybitne, ale po prostu dobre, zaś do jedzenia fantastyczne. Jongleur widzi to wino towarzyszące pieczonej doradzie ale i kaczce w pomarańczach i coraz częściej pojawiającej się w polskich restauracjach grasicy. U winiarza kosztowało zdaje się coś koło 6 euro.
Niestety, przy tej okazji Jongleur zakłóci nieco winne wtorki. W poniedziałek zmarł bowiem Jon Lord klawiszowiec i spiritus movens legendarnej rockowej grupy Deep Purple. Pamiętamy rewelacyjną gitarę Blackmoora i przejmujący głos Gillana, ale to organy Lorda nadawały grupie niepowtarzalne brzmienie. Posłuchajmy bardziej kameralnego kawałka z dziwnie na czasie brzmiącym tytułem – When a blind man cries.

3 Responses to Mogę się oprzeć wszystkiemu prócz pokusy

  1. Grzegorz

    Dzięki za przypomnienie tego numeru Purpli… Nie słyszałem tego kilkanaście lat…Wróciły wspomnienia sprzed 30 niemalże lat… A refren When a blind man cries,Lord(!) you know…. jakże na czasie od kilku dni…

  2. Jongleur

    Tak mi się wydawało, że ten kawałek będzie najbardziej odpowiedni ze względu na okoliczności
    pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *