browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Gęste jak smoła

uliczny teatr
Posted by on 5 listopada 2012

Jongleur, szukając sherry w ramach Winnych Wtorków, sięga po wino mniej typowe. Nie jest to ani fino, które uwielbia, ani emocjonujące palo cortado, ani też ekstraktywne i mocno utlenione oloroso. Nie jest to żadne klasyczne sherry. Tym razem Jongleur pije wino słodkie – pedro ximenez od znanego i chyba nieobecnego w Polsce producenta Gutierrez Colosia. Pedro ximenez to wino niezwykłe. Teoretycznie białe ale o barwie ciemno bursztynowej, niemal brązowej, czasami przechodzącej w czerń. Starzenie w dębowych beczkach, w systemie solera, nadaje mu charakter archaiczny, ponadczasowy, tak odległy od współczesnych win. Pedro ximenez jest gęste i oleiste jak syrop, słodkie jak płynny karmel, a przy tym zaskakująco uwodzicielskie. Bogaty bukiet, na który składają się aromaty rodzynek, suszonych fig, orzechów, kawy. Mimo ogromnej słodyczy i niskiej kwasowości nie odczuwa się przesytu i ciężkości. Przeciwnie, to gęste jak miód wino, o zawartości alkoholu ponad 17%, pije się świetnie. Całe szczęście, że była tylko mała butelka. Taki paradoks.
Oldskulowemu winu towarzyszy zdecydowanie oldskulowa piosenka. Have You Ever Seen the Rain grupy Creedence Clearwater Revival. Może to i trochę archaiczne, ale jak brzmi!!!

http://youtu.be/TS9_ipu9GKw

One Response to Gęste jak smoła

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *