Wielki Językoznawca

uliczny teatr
Posted by Jongleur on 4 kwietnia 2011

Jongleur, bez specjalnego zdziwienia, odnotowuje, częste w ostatnich dniach, wypowiedzi prezesa K. dotyczące problematyki narodowościowej. Według Jongleura było to nieuniknione, gdyż prezes K. jak każdy klasyk musiał, po prostu musiał, zająć się tak istotną w życiu każdego narodu kwestią. Należy przy tym podkreślić, że, jako pierwszy od dawna polityk, prezes K. potraktował rzecz pryncypialnie: „…śląskość jest po prostu pewnym sposobem odcięcia się od polskości i przypuszczalnie przyjęciem po prostu zakamuflowanej opcji niemieckiej”.
Jongleur nieśmiało przypomina, że był, w nie tak bardzo odległej przeszłości, polityk, który również kwestie narodowościowe stawiał bezkompromisowo i pryncypialnie. Idąc w ślady Wielkiego Prekursora, prezes K. dał się również poznać jako językoznawca. Wystąpił przy tym z odkrywczą tezą, że język kaszubski jest bardziej od śląskiego „wyrobiony”. Cokolwiek miało by to znaczyć brzmi pięknie.
W uznaniu twórczego wkładu prezesa K. w językoznawstwo Jongleur przesyła mu opowiedziany po śląsku wierszyk o Pawle i Gawle co w jednym stali domu oraz butelkę wina owocowego Krzyżak, która jak przypuszcza, mieści się w pasjonującej ostatnio prezesa K. problematyce.

Sam Jongleur dziś wina pić nie będzie. Zbyt marna to okazja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>